07 Temmuz 2022
Yusufeli Kitapla Buluşuyor

Yusufeli Kitapla Buluşuyor

16 Haziran 2020 949

YUSUFELİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI

 KÜTÜPHANE İÇİN KİTAP  PROJESİ

  1. Projenin Adı:  Yusufeli Kitapla Buluşuyor.

  1. Projenin Yeri: Artvin Yusfeli

 

  1. Uygulayıcı Kuruluş veya Firma: Yusufeli Belediye Başkanlığı- Artvin Kültür - Turizm İl Müdürlüğü – Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü

  1. Projenin Kısa Tanıtımı:

Yusufeli ilçesi okuma oranlarının yüksek olduğu ve gelişmiş insan gücünün çok olduğu ,aynı zamanda sosyal ve kültürel anlamda kendi ölçeğinde çok canlı bir yapıya sahip bir ilçedir.İlçemiz yıllardır baraj olacak gerekçesiyle devlet yatırımlarından mahrum bırakılmış ve ihtiyacı olan birçok yatırımı alamamıştır.Ancak Yusufeli belediyesi olarak ertelenmiş ve kaybedilmiş bir çok hizmeti ilçe halkına kazandırmanın gayretinde olarak parolamız şu olmuştur. ; Yusufeli  hiç kalkmayacakmış gibi mevcut ilçeye çalışcağız. Çünkü insanımız gencimiz veya çocuğumuz bir kere çocuk bir kere genç oluyor. Bunu ıskaladığı zaman onu yakalaması artık imkansız. Öyleyse her türlü hizmeti vatandaşımıza kazandırmak bizim birinci vazifemizdir.

Yıllarca ilçeye hizmet eden kütüphane binası eski ,köhne ve albenisi olmayan bir yapıya sahip olduğu için ilçemize gerekli hizmeti verememekte. Bu nedenle Şu anda ilçemize bir Millet Kıraathanesi kazandırıyoruz.  Belediye olarak yapımına devam ettiğimiz Millet kıraathanesiyle hem ilçemize güzel bir okuma ve araştırma merkezi kazandırmış olacağız hem de yeni ilçemizde yapılacak olan kütüphaneye bir altlık oluşturmuş olacağız.Ancak mevcut kütüphanede bulunan kitaplara hem çok eski hem de yetersiz. Bu nedenle bu projemizle Kültür ve Turizm  Bakanlığı ile işbirliğine giderek ilçemize kazandıracağımız  bu güzel eserin içini güncel ve çok sayıda kitapla doldurmayı amaçlıyoruz. 10.000 adet kitabı kültür bakanlığının desteğiyle kütüphaneye kazandırıp. Yeni ilçede açılacak kütüphanenin kitap ihtiyacı karşılanmış olacaktır.

  1. Projenin Kısa ve Uzun Vadeli Amaçları:

Kısa Vadeli Amaç:

Yusufeli’nde kısa vadede okuma ,araştırma ,ders çalışma ve vakit geçirebilecek bir mekan ihtiyacını gidererek ilçemizin kültürel anlamda gelişmesini sağlamak.

Uzun Vadeli Amaç: Yeni kurulacak ilçenin kültürel altyapısını şimdiden kurarak geleceğe dair umutlarımızı ve ideallerimizi canlı tutabilmenin yanında ,ileride kurulacak yeni kütüphaneye de bir altlık ve altyapı hazırlamak.

  1. Projenin Gerekçesi:

Şu an mevcut ilçede bulunan kütüphanenin ,  kitap sayısının ve içeriğinin ilçemiz öğrenci ve halkının ihtiyaçlarına cevap verememesi.

  1. Amacına Nasıl Ulaşacağı:

Yusufeli belediyesi tarafından yapılan millet kıraathanesi bitirildikten sonra Kültür il Müdürlüğü ile yapılacak olan protokolle ilçe kütüphanesi kapatılarak yeni yapılan millet kıraathanesi ilçe kütüphanesi olarak hizmet verecek.

  

  1. Hedeflenen Kitleler:

Genel Hedef Kitleleri,

Yusufeli halkı

Yusufelili gençler ve öğrenciler.

07 Maliyet Dökümü:

1 –10000 Adet Kitap      :                                                  250.000-TL

Faaliyet ve Çıktılar:

Proje Yusufeli Belediye başkanlığı tarafından geliştirildi.

Çalışmalar 2019 yılı  sonunda bitirilecek.

  1. Girdiler:

 

Yusufeli Belediye Başkanlığı,

Artvin  Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü

  1. İzleme ve Değerlendirme:

2019 yılı Aralık ayı sonunda bitecek olan kıraathane için alınacak kitaplar özel bir kütüphane programına kayıt yapılarak sisteme girilecek ve yıl sonunda hizmete açılacak.