19 Eylül 2021
Yusufeli Geleneksel Karakucak Güreşleri

Yusufeli Geleneksel Karakucak Güreşleri

10 Ağustos 2017 620

Geleneksel Yusufeli Karakucak Güreşleri Kültür ve Turizm Festivali,binlerce yıldan beri süregelen köklü Türk geleneklerinin yöremizde de canlı bir şekilde sürdürüldüğünün ve bu kültürün yaşatıldığının bir göstergesidir. Yusufelililerin ata sporu güreşe verdiği önem, geleneksel karakucak güreşlerinin ilçede 64 yıl boyunca aralıksız sürdürülmesini sağlamıştır. 1949 yılından beri aralıksız yapılan Yusufeli Geleneksel Karakucak Güreşleri, güreş sporuna gönül verenleri her yıl pehlivanlar diyarına çağırmıştır. Yusufeli’nin farklı isimlerle de olsa var olduğu yıllardan bu yana iki pehlivan yan yana gelince bulunulan her mekan güreş alanı haline getirilmiş, coşkulu kalabalıkların “haydi pehlivan” nidalarıyla kendilerini güreş meydanında bulan pehlivanlar, karakucak güreşlerinin bu günlere gelmesinin de temelini atmışlardır. Karakucak güreşleri serüveninde birçok pehlivan gördü Yusufeli. Çorgensli Mustafa pehlivan, Yusuf ve Halit Pehlivan, Ersisli Hüseyin Pehlivan, Faik Pehlivan ve nice yenilmez güreşçileri yetiştirdi bu topraklar. İnsani özellikleri ile yurdun her tarafına adını duyuran ve kültürel değerleri ile de köklü bir mirasa sahip olan Yusufeli, kültürel geçmişini etkinliklerle geleceğe taşımayı amaçlamaktadır. Belediye Spor kulübü, 2009 yılından beri organizesini gerçekleştirdiği karakucak güreşleri ile Karakucak güreşlerinin bu tarihi misyonunu yerine getirmiş ve Yusufelilileri her yıl farklı etkinliklerle buluşturmuştur. En iyi bal üreticisi yarışması, aşıklar şöleni ve halk konserlerinin yanı sıra değişik formatlardaki programlar da karakucak güreşlerine ayrı bir renk katmıştır.

En iyi bal üreticisi yarışması ile bal üreticileri yarışırken, değişik ülke, il ve ilçelerden gelen sporcular ise iki gün boyunca Yusufeli Güreş Sahasında kıyasıya güreşmişlerdir.

Aşıklık geleneğiyle anılan Yusufeli’ de, Yusufeli geleneksel karakucak güreşlerinin eski bir geleneği olan aşıklar atışması yıllar sonra yeniden canlandırılmıştır.

Gelecek kuşak ilçesinin bu nadide meziyetlerini görmeli ve bu sosyal kültürel faaliyetler, ilçede ikamet eden ve ilçe dışında yaşayan tüm hemşehrilerimizin Yusufeli’de buluşması için vasıta olmuştur.