19 Eylül 2021
Yusufeli Belediyesi DOKA Projesi

Yusufeli Belediyesi DOKA Projesi

13 Ağustos 2017 371

YUSUFELİ’NDE EKSİK ALTYAPIYI TAMAMLAYARAK TURİZMİ HAREKETE GEÇİRME PROJESİ

Barhal çayı çevresinin kanalizasyon altyapısının yenilenmesi, dere tahkimatı ve nehir etrafında yürüyüş alanları oluşturulmasını içeren Yusufeli Belediyesi Doka projesinin yüzde 95’lik kısmı bitirildi.

Proje kapsamında Pazar yeri ve Sanayi Caddesi arasındaki 1100 metre uzunluğunda kanalizasyonhattı yenilendi.Proje koordinatörü inşaat mühendisi İbrahim Özdemir, 531 bin liralık maliyetle Doğu Karadeniz kalkınma ajansı için hazırlanan ‘Yusufeli’nde Eksik Altyapıyı Tamamlayarak Turizmi Harekete Geçirme’ projesiyle kanalizasyon giderlerinin Barhal’a dökülmesinin engelleneceğini söyledi. Atölyeciler sitesinin bulunduğu alanda kanalizasyon hatlarının bir bölümünü daha önce yenilediklerini ifade eden Özdemir, işin büyük kısmını DOKA projesi ile gerçekleştirdik” dedi.

Kanalizasyon çalışmasının ardından taşkınların önlenmesi ve koruma amaçlı 1139 metrelik Barhal Çayı tahkimatı ile birlikte tahkimatın üstünde 50-100 santimetre yüksekliğinde taş duvar örüldü. Tahkimat, arazinin durumuna göre bazı yerlerde 3, bazı yerlerde de 4 metre yüksekliğinde yapıldı. Tahkimatın yapıldığı başlangıç noktası birinci beton köprüden pazar yeri başlangıcına kadar, karşı tarafta ise atölyeciler sitesinden birinci beton köprüye kadar oldu.Aynı güzergaha2 metre genişliğinde, 1 metre 80 santimetre uzunluğunda parke kaldırım,   1 metre 20 santimetre genişliğinde yürüyüş yolu yapıldı. Kaldırım ve yürüyüş yolu yapımı sonrası proje alanını ağaçlandırmak için 35 top akasya alındı ve toprakları hazırlanıp akasyalar dikildi.

Arıklı Mahallesi giriş ve çıkışı arasındaki kıyı şeridinde ise 530 metrekare tahkimat ve duvar yapımı tamamlandı, kaldırım ve yürüyüş yolu yapımına ise devam ediliyor.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Doka Projesinin 2009 yerel seçimleri öncesi en önemli seçim vaatlerinden biri olduğunu ifade etti ve bu projeyi gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

Proje kapsamında olmayan; çocuk parkı, kamelya tarzı dinlenme mekanları, oturma bankları, ışıklandırma, peyzaj düzenlemesi ve spor aletlerinin konulması gibi çalışmalar belediye bütçesinden karşılanacak.