19 Eylül 2021
Geleneksel Derekapı Boğa Güreşleri

Geleneksel Derekapı Boğa Güreşleri

09 Ağustos 2017 463

Boğa güreşleri, farklı kültürlerin acımasız eğlence anlayışından uzak, yöre insanının gücün sembolü olan boğalara karşı muhabbetinden kaynaklı bir geleneğe dönüşmüştür Yusufeli’nde. Titizlikle yetiştirilen boğalar, rakibini arena dışına çıkardığında sahipleri nezdinde kahraman olarak görülür ve rakip boğa sahiplerinin boğalarını gelecek yıla daha iyi hazırlamaları için de onları hırslandırır. Bu geleneğin yıllarca devam etmesinde halkın yoğun ilgisinin payı büyük. Boğa güreşleri için bir gün öncesinden arena çevresinde yerlerini alan Yusufeli halkı, güreşleri pür dikkat izler ve etkinlik aynı zamanda kısa süreli bir tatil gibi değerlendirilir.

Derekapı Boğa Güreşlerini değerlendiren Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Belediyelerin sosyal belediyecilik noktasında bu tür organizasyonları yapmak durumunda olduklarını söyledi ve “yörenin kültürel değerlerinin tanıtımı, insanın bir bütün olarak düşünülüp eğlenme ihtiyacının giderilmesi ve yöre turizminin geliştirilmesi için bu organizasyonların ciddiye alınması gerekir.” dedi.  Boğa güreş kültürünün çok eskilere dayandığı, yörenin hayat şartlarını, insanının hayvan sevgisini, yiğitlik ve kahramanlık duygusunu da yansıttığını söyleyen Başkan Aytekin: “Köklerini Dede korkutun Boğaçhan hikâyesine kadar götürebileceğimiz kadim bir geçmişi vardır boğa ve insan arasındaki ilişkinin. O bir aşkın, sevginin, statünün dışa vurumudur. Dolayısıyla bu ilişkinin yöremiz kültürüne yansımasıdır. Boğa ve boğa güreşleri ozanımızın dediği gibi;

         Eskiden var idi her köyde ağa,

         Yaz olur giderdik yaylaya dağa,

         Bir kara sevdadır her evde boğa,

         Baktığımız günler olsa hemşerim.

Boğa Yusufelilinin kara sevdasıdır. Bu sarp vadiler içinde bizleri ekmeğimizle buluşturan yaradanın lütfüdür boğa. Boğa güreşlerimiz çocukluğumuzla buluştuğumuz, yöreyi buram buram yaşadığımız ve teneffüs ettiğimiz anlardır, organizasyonlardır.” diye konuştu.

2009 yılından beri Yusufeli Belediyesi Spor Kulübü aracılığıyla yapılan Derekapı Boğa Güreşleri birçok etkinliği de içinde barındırmaya başlamıştır.Güreşler kapsamında Yusufeli Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim işbirliğiyle “2. Okullar Arası Artvin Yöresi Türküleri Yarışması” yapılarak dereceye giren okul ve öğrenciler ayrı ayrı ödüllendirilmiştir.

Derekapı Güreş etkinlikleri adı altında konferanslar, tiyatro gösterileri ve konserler düzenlenmiş, boğa güreşi etkinliği şenlik havasına dönüştürülerek, yörenin tanıtımına katkıda bulunulmuştur.