24 Mayıs 2019
YUSUFELİ BELEDİYESİ YÖRESEL KİLİM DOKUMA ATÖLYESİ YENİ KURSİYERLERİYLE FAALİYETTE

YUSUFELİ BELEDİYESİ YÖRESEL KİLİM DOKUMA ATÖLYESİ YENİ KURSİYERLERİYLE FAALİYETTE

22 Kasım 2018 283

Yusufeli Belediyesi, Yusufeli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, İŞKUR il müdürlüğü ve Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğiyle açılan Yusufeli Belediyesi Kadın Sanat Evi Yöresel Kilim Dokuma Atölyesi bu yılda faaliyet göstermeye başladı.

Yer temini ve bütün giderlerinin Yusufeli Belediyesi tarafından karşılandığı kilim kokuma atölyesinin danışmanlığını Çoruh Havzası el dokumaları konusunda çalışması olan Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aslıhan EROĞLU yapıyor. Bu yıl Yöresel Kilim Dokuma Atölyesi’nde 15 kursiyerin çalıştığını ifade eden Yusufeli Halk Eğitim merkezi Müdürü Selim SILACI, “Yusufeli Belediyesi, Yusufeli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, İŞKUR ve Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğiyle bu yıl ikincisini açtığımız kilim kursunda 15-29 yaş arası her meslek dalından 15 kursiyerimiz bulunuyor. 792 saat olacak kursumuz mayıs ayına kadar devam edecek. Kursumuzda meslek edindirme ve istihdam amaçlanıyor.” dedi.

Kurs ziyaretinde konuşan Kaymakam Eyüp KAYKAÇ, “ Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yöresel Kilim Dokuma Atölyemiz hanımlarımız için önemli bir uğraş olmuş. “ dedi. Açılan kursla ilgili Başkan AYTEKİN, “Bu kurslarla kültürel mirasımızı gelecek nesillere aktardığımız gibi hem istihdam hem de turizm altyapıya destek vermeyi amaçlıyoruz. Çoruh Havzası’nın motifleri kilim seccadelerimizle geleceğe taşınacak. “ dedi.

15 kadın kursiyerin çalıştığı kilim dokuma atölyesinde kursiyer görevlendirmesi Yusufeli Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından yapıldı. Dokunan kilimler Yusufeli Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan sergide görücüye çıkıyor.

Kaymakam KAYKAÇ ve Başkan AYTEKİN’den Yusufeli Belediyesi Kadın Sanat Evi Yöresel Kilim Dokuma Atölyesine ve Yusufeli Gençlik Merkezi ve Sporcu Eğitim Merkezi’ ne Ziyaret

Yusufeli Kaymakamı Eyüp KAYKAÇ, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp AYTEKİN ve belediye Meclis Üyesi Cengiz FURAT Yusufeli Belediyesi Kadın Sanat Evi Yöresel Kilim Dokuma Atölyesi ve Yusufeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü’nü ziyarette bulundu. Kaymakam KAYKAÇ ve Başkan AYTEKİN, kilim atölyesi yeni kayıt döneminde yeni kursiyerlere başarılar dileyerek tezgâhlarda dokunan kilimleri inceledi. Ziyaret, Yusufeli Gençlik Merkezinde eğitim gören sporcularla devam etti. Yapılan Ziyarette Yusufeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Fatih KIRBIYIK eğitim gören sporcularla ve Yusufeli Halk Eğitim İlçe Müdürü Selim SILACI kursiyerlerle ilgili Kaymakam KAYKAÇ ve Başkan AYTEKİN’e bilgi verdi. Kaymakam KAYKAÇ ve Başkan AYTEKİN Sporcu Eğitim merkezindeki sporcularla öğle yemeği yedi.


Rehber