25 Temmuz 2021
“YUSUFELİ BARAJI EKONOMİMİZE YILDA 1,5 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLAYACAK”

“YUSUFELİ BARAJI EKONOMİMİZE YILDA 1,5 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLAYACAK”

07 Haziran 2020 463

Yusufeli Barajı'nda 3 milyonuncu beton dökümü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden, canlı bağlantı ile katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Yusufeli Barajı'nda 3 milyonuncu beton dökümü, Bayburt Demirözü Sulaması, Rize Merkez ve Güneysu İlçeleri ve Taşlıdere Vadisi Islahı 5. Kısım Hizmete Alma Töreni Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden, canlı bağlantı ile katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan hitaplarında; Çoruh Nehri üzerinde "gerdanlık gibi" dizili olan Muratlı, Borçka ve Deriner gibi her biri devasa büyüklükteki baraj ve elektrik santrallerinin Türkiye'ye hizmet verdiğini dile getiren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti: 

"Önümüzdeki yılın nisan ayında tamamlamayı planladığımız 540 megavat kurulu güce sahip olacak Yusufeli Barajı, bu gerdanlığın adeta imamesi durumundadır. Barajımız toplamda 275 metreyi bulacak gövdesiyle 100 katlı bir binanın yüksekliğine eş değerdir. Yusufeli Barajı'nın tutacağı suların kontrollü salınımıyla havza üzerindeki diğer barajların elektrik üretimi de yüzde 10 artacaktır.

Tamamen kendi mühendislerimizin ürünü olan bu eser, ekonomimize yılda 1,5 milyar lira katkı sağlamanın yanında Çoruh Vadisi'ni taşkınlardan da koruyacaktır. Barajla birlikte yollar, köprüler, menfezler, tüneller ve elbette yeni Yusufeli ilçemiz de inşa edildi, inşası devam ediyor."

"Dünya gördüğünde şaşıracak"
Yusufeli'nde yepyeni bir hayat alanı kurulduğunu kaydeden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, "Gerçekten kontrolüne gittiğimizde bu eser nadide bir eser, dev bir eser ve inşallah açılışını yaptığımızda da ne kadar iftihar etsek o kadar önemli. Dünya, 'hidroelektrik santral nedir, sulama nedir?' bunu gördüğünde şaşıracak." dedi.
Dağların arasında böyle bir eserin yapılmış olması, bunu Türk firmalarının, Türk mühendislerinin, Türk mimarlarının, Türk işçilerinin yapmış olmasının ayrı bir övünç kaynağı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye bu iftihar verici eserin kazandırılmasında emeği geçen, ter döken bakanları, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü personelini, mühendisinden işçisine herkesi ve yüklenici firmayı tebrik etti.

Konuşmasının ardından Rize, Artvin Yusufeli ve Bayburt'taki tören alanlarına video konferansla bağlanan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile diğer yetkililerden projelerle ilgili bilgi aldı.

Yusufeli Barajı gövdesi alanında yapılan 3 milyonuncu beton dökümü törenine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Ulaştırma, Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla ve beraberindeki heyet katıldı. 

Bakan Pakdemirli, törende yaptığı konuşmada, Yusufeli Barajı'nda 3 milyonuncu beton dökümü ile Bayburt Demirözü Sulaması, Rize Merkez ve Güneysu ilçeleri ile Taşlıdere Vadisi Islahı 5. kısımın hizmete alınmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Pakdemirli, son 18 yılda Erdoğan liderliğinde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına verilen önem ile bir damla suyun bile heba edilmediği çok sayıda projenin hayata geçirildiğinin altını çizerek, şunları belirtti:

"Bu kapsamda 245 milyar lira tutarındaki yatırımı milletimizin hizmetine sunduk. Bu yatırım tutarı ile 15 adet Ilısu ya da Yusufeli Barajı yapmak mümkündür. Böylelikle 2019 yılında ülkemizde tüketilen toplam elektrik enerjisinin yaklaşık 3'de 1'i yerli, yenilenebilir ve temiz hidroelektrik enerjiden elde edilmiş oldu."

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin sağladığı imkan ve etkin iş birliği fırsatı ile 2018 yılından bu yana 2 bin 600 futbol sahası yani iki Kıbrıs Adası büyüklüğündeki arazinin sulamaya açıldığına dikkati çeken Pakdemirli, şu değerlendirmede bulundu:

"Yaklaşık yıllık 1 milyar 120 milyon lira zirai gelir artışı sağladık. Sadece 2020 yılının ilk 6 ayında ise 300 bin kişiye istihdam oluşturacak ve ülke ekonomisine yıllık 2,5 milyar lira katkı sağlayacak olan 3,2 milyon dekar arazi sulama projesinin ihalesine zatıaliniz himayelerinde çıktık. İnşallah bu projemizi en kısa zamanda hayata geçirerek de 2023 yılı hedeflerimiz arasında olan sulama alanlarımızı 66 milyon dekardan 85 milyon dekara çıkarmak adına önemli bir yol kat etmiş olacağız. Yine bu kısa ve verimli dönemde kamu-özel sektör işbirliği ile tam 45 adet hidroelektrik santraline hizmet aldık ve yıllık 10 milyar kilovatsaat hidroelektrik enerjisi de üretiyoruz. Bu arada içme suyu teminimizi de 500 milyon metreküp daha artırmış olduk."

“Yusufeli Barajı genelinde yaklaşık yüzde 79'luk fiziki gerçekleşme sağlandı"

Pakdemirli, 3 milyonuncu betonu dökülecek Yusufeli Barajı ve HES'in ülkenin en hızlı akan nehri üzerinde hayata geçirilen Çoruh Havzası Projesi kapsamında Erdoğan tarafından temeli atılan bir proje olduğunu dile getirerek, "Bu proje de sizin liderliğinizle gerçekleştirdiğimiz dev yatırımlardan sadece birisidir." dedi.

Yusufeli Barajı ve HES'in gövde yüksekliğinin neredeyse Eyfel Kulesi kadar olan dünyanın en yüksek üçüncü, Türkiye'nin ise en yüksek barajı olacağını belirten Pakdemirli, 10 Temmuz 2018'de gövde betonu dökme çalışmalarına başlanan Yusufeli Barajı'nın şuan itibariyle 208 metre yüksekliğe ulaştığını ifade etti.

Pakdemirli, Yusufeli Barajı genelinde yüzde 79'luk fiziki gerçekleşme sağlandığını da vurgulayarak, şunları kaydetti:

"2021 yılının dördüncü ayında tamamlamayı planladığımız Yusufeli Barajı faaliyete geçtiğinde 560 megavat kurulu güç ile yıllık 1,9 milyar kilovatsaat elektrik üretimi gerçekleşecektir. Bu üretim rakamı ise Antalya kadar büyük bir şehrin yıllık enerji ihtiyacının karşılanması anlamına gelmektedir. Yusufeli Barajı ve HES'in devreye alınmasıyla birlikte ülkemizin hidroelektrik enerji üretim kapasitesi yüzde 2 artacaktır. Yine barajın gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon metreküp beton ile Artvin'den Edirne'ye kadar 13 metre genişliğinde beton yol yapılabilir. Toplam depolama hacmi 2 milyar metreküp olan barajda biriktirilecek su İzmir ilinin 6 yılda tükettiği suya eşittir. Ayrıca Çoruh Nehri'nin getireceği rusubatı da önemli ölçüde tutarak diğer barajların da ömrünün uzamasına vesile olacak ve Çoruh Nehri'nde oluşabilecek taşkın riskini de azaltacaktır."

- Yol inşaatları için 2 milyar liranın üzerinde harcama yapıldı

"Mühendislik harikası" olarak ifade edilebilecek barajın, aynı zamanda Türk insanının inandığında neler yapabileceğini de gösteren dev bir eser olarak geleceğe miras kalacağını vurgulayan Pakdemirli, proje kapsamında sadece baraj değil, 110 kilometre yol, 45 tünel, 22 köprü ve 92 menfez de yapıldığını aktardı.
Pakdemirli, sadece yol inşaatları çalışmalarında bugüne kadar 2 milyar liranın üzerinde harcama yapıldığını söyledi.

Bu projeyi yaparken, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da son derece hassas olduğu yeniden yerleşim çalışmalarına çok önem verdiklerini aktaran Pakdemirli, "Vatandaşlarımızın da görüşlerini alarak belirlediğimiz yeni Yusufeli ilçesindeki inşaat çalışmalarına vatandaşlarımızı mağdur etmeden, çevreyi koruyarak devam ediyoruz." diye konuştu.

Projenin yapımında emeği olan, alın teri döken işçisinden mühendisine, mimarından teknikerine kadar herkese teşekkür eden Pakdemirli,   tesislerin millete ve memlekete hayırlı olmasını diledi.

Pakdemirli, hizmetleri ve Yusufeli Barajı'na katkıları dolayısıyla eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na da ayrıca teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, DSİ 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, AK Parti Artvin İl Başkanı Fatih Tahtalı, MHP Artvin İl Başkanı Serdar Kılınç, baraj inşaatını yapan yüklenici firma Limak'ın Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir; Artvin İl Genel Meclis Başkanı Furkan Çakmak ve diğer ilgililer, sosyal mesafe kuralı gözetilerek hazırlanan platformlardaki butonlara basarak Yusufeli Barajı'nda 3 milyonuncu betonun dökümünü gerçekleştirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma, Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu
ve beraberindeki heyet törenden sonra Yusufeli Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti. 

Yapılan ziyarette Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Yusufeli’nde Özel Avlak alanı kurabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı himayesinde bir çalıştay yapılmasını talep etti ayrıca Yusufeli yeni yerleşim yeri tarım alanları oluşturulmasıyla ilgili proje sunumu yaptı. 

Bakan Pakdemirli, Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün himayesinde Özel Avlak Çalıştayı yapılmasını talimatını ve Yusufeli yeni yerleşim yeri Tarım Alanları projesiyle beraber sulama suyu projesininde beraber çalışılacağını ifade etti. 

Ak Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta Kamu Yararı Kanunu kararı alındıktan sonra yapımı devam eden alanların kamulaştırılmasıyla ilgili çalışması yapılması noktasında Bakan Pakdemirli’ye bilgi verdi. 

Başkan Aytekin, Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu’na Yusufeli viyadüğü ve viyadüğün bağlantı yollarıyla ilgili sıkıntıları ve çözüm önerilerini paylaştı. 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu’na Öğdem, Sarıgöl karayolunun yapımıyla ilgili talepleri iletti. 

Ziyarette Başkan Aytekin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Ulaştırma, Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na günün anısına plaket takdim etti.

 


Rehber