08 Nisan 2020
YAMAÇ PARAŞÜTÜ DENEMESİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİ

YAMAÇ PARAŞÜTÜ DENEMESİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİ

04 Mart 2020 263

Yusufeli Belediyesi, ilçenin alternatif turizm potonsiyelini keşfetmeye devam ediyor.

 

Yusufeli Kaymakamlığı, Yusufeli Belediyesi, Yusufeli Dağcılık ve Yusufeli Offroad Kulübü koordinesinde skydiving (serbest paraşüt) ve wingsuit (havada düşüş hızını yavaşlatmak için özel olarak geliştirilmiş bir kıyafet ile serbest uçma) uçuş denemesi yapıldı. 3 Mart Salı günü Bahçeli Köyü Çamlık Mevkiinden Yusufeli yeni yerleşim yerine yapılan uçuş denemesini Türkiye’deki temsilcisi skydiving ve wingsuit WHY NOT takımı olarak ilçemizde bulunan Cengiz KOÇAK ve Ferdi TOY gerçekleştirdi. Yusufeli Darıca Köyü’nde Yarasa Kıyafetiyle Atlayış Yapan Sporcu Cengiz KOÇAK Base Jump, Profesyonel Yamaç Paraşüt Pilotu Ferdi TOY Paraşütle atlayış Gerçekleştirdi. Yine 3 mart salı günü 1500 rakımlı Bahçeli köyü çamlık mevkiinden, 720 rakımlı yeni yerleşim yerine  iniş yapan KOÇAK ve TOY, Yusufeli, Türkiye’nin sayılı skydiving ve wingsuit sporlarına uygun sayılı parkurlarından biri olabileceğini ifade etti.

 

Yusufeli’nde 12 ay uçuşa imkânı sağlayan yüksek görselliğe sahip uçuş parkurların yer aldığını ifade eden yamaç paraşütü pilotu TOY, “Karadeniz’in kıyı bölgelerine göre daha açık ve uygun iklim şartlarına sahip Yusufeli yamaç paraşütü sevenlere yeni fırsatlar ve mecaralar sunuyor. Bu parkurlardan inişte 1-1,5 saat gökyüzünün eşsiz güzelliklerini seyretmek mümkün olur.” dedi.

 

Yusufeli’nin gelecekte bir turizm kenti olma yolunda çalışmalarına devam ettikleri ifade eden Başkan AYTEKİN, “Yusufeli Belediyesi olarak yaptığımız her projede ilçemizin turizm potansiyelini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Devam eden Seyir Tepesi, Minia Yusufeli, Çatalkayalar projelerimizde bu amaca yönelik projelerimizdendir. Yine ilçemizde alternatif olarak düşündüğümüz skydiving ve wingsuit sporlarının deneme uçuşlarını bugün izledik. Ve sporcularımızdan olumlu dönüşler aldık. Spor kulübümüz bünyesin yamaç paraşütü branşımız mevcut gerekli alt yapıyı oluşturarak bu konudaki çalışmalarımızı başlatacağız. Yusufeli Belediyesi Spor Kulübü bünyesinde farklı branşlarda ilçemizin tanıtıma sporlara katkı vermeye devam edeceğiz.” dedi.

 


Rehber