23 Ocak 2020
TARIM VE ORMAN BAKANI PAKDEMİRLİ YUSUFELİ BARAJI VE HES İNŞAATINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

TARIM VE ORMAN BAKANI PAKDEMİRLİ YUSUFELİ BARAJI VE HES İNŞAATINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

31 Temmuz 2019 377

Tarım orman ve Su işleri Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ve Bakan Yardımcısı Fatih Metin Yusufeli'nde  yapımı devam eden Yusufeli Barajı ve HES inşaatında incelemelerde bulundu.

 

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Artvin'de, Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren ve tamamlandığında 270 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, çift eğrilikli ince kemer baraj tipi kategorisinde ise dünyanın 3'üncü en yüksek barajı olacak. Yusufeli Barajı ve HES projesinin 2021 yılında devreye girerek elektrik üretimine başlayacağını açıkladı.

 

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, baraj inşaatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli, "Burada siz de görüyorsunuz, zor coğrafi koşullar altında böyle bir mega proje üretiliyor. Bu tabi ki başta cumhurbaşkanımızın öngörüsü ve vizyonu sayesinde yapılan işlerden bir tanesi. Birçok vatandaşımız evlerinde mega projelerle ilgili belgeseller seyrediyor, ama Türkiye’de bunlardan onlarcası var, yüzlercesi var, dünyanın en büyük havalimanları, boğazın alttan, denizin altından geçilmesi bu ve bunun gibi binlerce proje var. Bunların hepsi gerçekten belgesellik, gerçekten mühendislik harikası projeler. Dağın içi oyularak ulaşım tünelleri kanalları açıldığını, tabiri caizse keçinin dahi otlamadığı bir yerde bu mega projelerin yapıldığını hep birlikte izliyor, görüyor olacaksınız. En yakın zamanda da işte barajımızın da ekonomiye katılması için çabalarımız sürüyor. Buradaki ana amaç şu; yeniden yerleşimlerde her zaman vatandaş bir tereddüt içerisinde olur. Mesela Ilısu örneğine bakacak olursak, bir Hasankeyf ilçesinden çok daha güzel bir ilçe yapıldı. Evleriyle, çarşısıyla yeniden düzeniyle yerleşimiyle hakikaten çok güzel oldu. Yusufeli de aynen bu şekilde, devlet vatandaşına yeniden yerleşim yapıyorsa, konforunu en maksimum düzeye getirecek şekilde inşaatlarını yapıyor ve tamamlıyor." ifadelerini kullandı.  

 

 

Baraj karayolları yeni yerleşim de projelerin gelmiş olduğu son durum değerlendirildiği programda Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, kamulaştırmanın devam ettirilmesi ve yaşanan sorunlar, yeni yerleşim yerinde yeniden yapılacak konutların ihalesi, içme suyu hattının  ihale edilip devam ettirilmesi, ilçe merkezinde yapılacak olan viyadük çalışması, köy yerleşim yerleri, hak sahipliği konularını ve çözüm önerilerini ilgililere aktardı. Başkan Aytekin, son zamanlarda baraj inşaatında yaşanan işten çıkarmaların artmasının gündem edilerek hemşerilerimiz için pozitif ayrımcılık istedi.

 

 

İncelemelere Artvin Valisi Yılmaz Doruk, AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta ve Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, İl Genel Meclis Üyeleri, Ak Parti İlçe Başkanı Abdülbaki Kayacan ve ilgililer katıldı.

 


Rehber