23 Ocak 2020
ERZURUM KONGRESİ'NE 100 YIL ÖNCE YUSUFELİ DELEGESİ OLARAK AHMET YARALI KATILMIŞTI.

ERZURUM KONGRESİ'NE 100 YIL ÖNCE YUSUFELİ DELEGESİ OLARAK AHMET YARALI KATILMIŞTI.

26 Temmuz 2019 458

Erzurum Kongresi’ne 100. Yıl önce Yusufeli adına delege olarak rahmetli Ahmet Yaralı katılmıştı.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk yönetiminde, 'Milli sınırlar içinde vatan, bölünmez bir bütündür, parçalanamaz' kararıyla Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi'nin 100'üncü yıl dönümü, törenler ve çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Yapılan kutlamalara, Vilayet-ı Şarkiyye Müdafa-ı Hukuk-ı Milliye Cemiyeti Yusufeli şubesi'nin kurucularından olan ve Erzurum kongresine delege olarak katılan rahmetli Ahmet Yaralı’nın torunları (Latife Yaralı, Cemile Tuna) da katıldı.

Köprügören (Oşnak)’li olan ve Erzurum kongresine Yusufeli adına delege olarak katılan Ahmet Yaralı, Vilayet-ı Şarkiyye Müdafa-ı Hukuk-ı Milliye Cemiyeti Yusufeli şubesi'nin başkanlığını yaparken, Yusufeli halkı adına Sivas kongresine tebrik ve kutlama mesajı da göndererek, Yusufeli halkının  Mili Mücadeleye verdiği desteği devam ettirmiştir.

Binbaşı rütbesiyle Ermenilerle yapılan mücadelelerde Halit Paşanın emrinde savaşlara da katılmış olan, defin yerinin de Köprügören (Oşnak)’de olduğu rahmetli Ahmet Yaralı’nın, aile  yakınlarının yardımıyla mezar yeri ve alanı tespit edilerek, bu alanın düzenlenmesi ve bakım ve onarımının yapılması için çalışmalara da başlandı.

 

(Erzurum Kongresi, 23 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum'da toplanan kongredir. 17 Haziran'da Vilâyât-ı Şarkıye Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti Erzurum şubesi tarafından toplanan Erzurum Kongresi Erzurum Umûmî Kongresi veya Umûmî Erzurum Kongresi olarak da anılır.)

 


Rehber