21 Ocak 2021
BAŞKAN AYTEKİN’DEN 70. GELENEKSEL YUSUFELİ KARAKUCAK GÜREŞLERİ

BAŞKAN AYTEKİN’DEN 70. GELENEKSEL YUSUFELİ KARAKUCAK GÜREŞLERİ

28 Ekim 2019 754

Yusufeli Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübünün organizesiyle gerçekleşen 70.Geleneksel Yusufeli Karakucak Güreşleri 5-6  Ekim tarihleri arasında yapıldı.

Düzenlenen etkinliklerde, bu yıl beşincisi düzenlenen Yusufeli Offroad Oyunları, bu yıl 11. düzenlenen Yusufeli En İyi Bal Yarışması, Çoruh Havzasının yıllar içerisinde birikerek günümüze kadar gelen, bu coğrafyaya has mutfak kültürünün tanıtımını yaptığımız Yusufeli Mutfağı Fotoğraf Sergisi ve Yusufeli Mutfağı Tanıtım Programı yapıldı.

Yapılan güreşlerin ardından bir değerlendirme yapan Yusufeli Belediye başkanı Eyüp Aytekin, “ İlçemizde 70 yıldır süre gelen bu gelenek insanımızın ata sporuna verdiği önemi daha da güçlenmiştir. Gürcistan, Iran ve Azerbaycan’ın yanı sıra komşu il ve ilçelerden toplamda 250 sporcuyu ilçemizde misafir ettik. Güreşlerimizde bütün Yusufelili kardeşlerimizin emeği var.” dedi.

Yusufeli Belediye Başkanı Aytekin yaptığı açıklamada şunlara yer verdi:

Aşılar Gecesi Festival Etkinlikleri Arasında Yerini Aldı

“Türk halk edebiyatının en önemli öğelerinden biri olan âşıklık geleneğini Karakucak Güreş etkinlikleri kapsamında düzenlediğimiz Âşıklar Gecesi etkinliğiyle yaşatıyoruz. Bulunduğu toplumun sözcüsü olan âşıklarımıza teşekkür ediyor bu geleneğimizi festival etkinliklerimiz kapsamında uzun yıllar devam ettirmeyi temenni ediyoruz.” dedi.  

Karakucak Güreşleri Nefes Kesti

Karakucak Güreş Sahasında yapılan güreşlerimizde bu yıl ki Baş Pehlivanlık Kemerinin sahibi Rıza YILDIRIM oldu. Kıyasıya rekabetin yaşandığı güreşlerde; Gürcistan, Iran ve Azerbaycan’ın yanı sıra komşu il ve ilçelerden toplamda 250 sporcuyu ilçemizde misafir ettik.Bu yıl ki güreş ağamız Taş Fırın’ın sahibi ilçemiz iş adamlarından İbrahim ALKAN oldu.

5. Yusufeli Offroad Oyunları Heyacan Doluydu

Etkinliklerimiz arasında yerini alan 5. Yusufeli Offroad Oyunlarında heyecan doruktaydı. 90 yarışçının kıyasıya mücadele ettiği yarışlar renkli görüntülere sahne aldı.

Bal Yarışması...

Yusufeli balının tanıtımına katkı sağlamak adına bu yıl 11. düzenlenen “Yusufeli En İyi Bal” yarışması yapıldı. “Yusufeli En İyi Bal” yarışmasına etkinliğine birlik üyesi 56 bal üreticisi katıldı.Organizasyonu katılan tüm üyelerimize teşekkür ediyorum.

Sponsorlar...

Yusufeli 70. Geleneksel Karakucak Güreşleri ve ödüller, basın yayın ve tanıtım giderleri ve benzeri olmak üzere 130  bin TL gideri, Kaçkar Turizm Birliği ve sponsorlarımızın katkısıyla 100  bin TL de geliri gerçekleşti.

Bütün bu organizasyonlar gerçekleştirilirken atlamamamız gereken en önemli kişiler elbette ki sponsorlarımız. İsimlerini teker teker sayarak teşekkürlerimi zikretmek istiyorum.

Kültür Turizm Bakanlığı, Spor Toto Daire Başkanlığı, Kaçkar Turizm  Birliği, Doğuş Enerji A.Ş., Karaca İnş.Tic.  A.Ş, Maksem A.Ş, Keçeciler İnşaat , Ak-Şeker İnşaat Yakup Şeker Ve Oğulları , Yüzüncüyıl  Avm, Yılmazlar A.Ş, Özen-İş Doğrama Ali Çakal, Şahin Yapı Dekorasyon- Abdullah Şahin-Ahmet Şahin- Recep Şahin, Hacıoğlu Döner-Adem Kısa, Kaya Petrol- Petrol Ofisi Bayii Ve Zevk Kuyumculuk Hayrettin Kaya, Av. Ali Yiğit, Yapıcı Mobilya-Yapıcı Kardeşler Vasıf Yapıcı, Çakmakçı Market  Süleyman Çakmakçı Selçuk Çakmakçı, Şahin Manav-Muammer-Şahin, Bereket Yapı Malzemeleri Ltd.Şti., Çakır Petrol Necmi Çakır Oğlu Murat Çakır , Silacılar Ticaret  Beko Bayii  Hüseyin Yalçın, Çoruh Ekmek Özer Kardeşler, Temiztaşlar Reklam, Kaplan Ticaret Ahmet Kaplan, Turkcell Bayii -Furkan Çakmak, Akıllı Sigorta-Yücel Akıllı, Livane Yöresel Ürünler-Süleyman-Hasan Köksal, Kantaroğlu Demir Doğrama Eyüp Kantaroğlu, Özdemir Oto Yıkama Yağlama Rot Balans Servisi Yılmaz Özdemir, Eren Ticaret -Hasan Kökli, İstanbul Pazarı Ahmet Aksu, İbrahim Yaşar Tekin, Işıldak Ticaret, Bizim  Kasap -Yusuf Küçük, Genç Demir Doğrama Murat Genç, Yusufeli Esnaf Ve San.Odası Bşk..Mehmet Bülent Özdemiroğlu, İbrahim Demirkıran (Yusufeli Kır Düğün Salonu), Köklü Oto Turan Köklü, Yusufeli Sürücü Kursu Ahmet Özer, Emrah Oto Galeri Emrah Erdem, Orsem Elektrik Orhan Demirhan, Oto Lastikçi Şevket Demir, Nazar Gümüş- Kenan Kılıç, Ramazan Çakal (Veteriner), Yaşar Koçoğlu, Hacıoğlu Market Ali Hacıoğlu-Kerim Hacıoğlu, Ömer Köse, İlhan Hacıoğlu (Almatur Otel), Selim Çınar, Mehmet Uzun ( Şark Ticaret), Bayram Küçükalkan, Arzet Lokantası, Kaçkar Pastanesi,Cihan Bilgisyar, Yusufeli Taş Fırın-İbrahim Alkan, Arkadaş Kırtasiye, Nida Kırtasiye , Muhammed Arslan, Mevlana Şahin, Muzaffer Tunç, Selahattin Özdemir, Cemil Sarıkaya (Sarıkaya Eczanesi),Mehmet Cezayirli (Avukat), Kahraman Cağ Döner -Lokman Küçük, Bayram Karagöz,Dursun Özdemir, Ahmet Eroğlu, Mevlüt Atalay, Patika Kamp Ali Palancı, Yusufeli Kasabı, Ekrem Doğan şükranlarımı sunuyorum.

Sağlık ve emniyet kuvvetlerimize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Yine belediye meclis üyesi arkadaşlarıma, bu organizasyonu Belediye Spor Kulübünün yapmasına yol veren, Yusufeli Spor Kulübü, Çoruh Spor Kulübü ve yöneticilerine, Gençlik Spor İl ve İlçe Müdürümüze, jüride, saha hakemliğinde görev alan arkadaşlara, gazetecilere ve misafir gazetecileri ağırlamamızda bize yardımcı olan yerel basın temsilcisi arkadaşlara, belediye çalışanlarına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi .

 

 


Rehber