21 Ekim 2018
BAŞKAN AYTEKİN 68. GELENEKSEL KARAKUCAK GÜREŞLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

BAŞKAN AYTEKİN 68. GELENEKSEL KARAKUCAK GÜREŞLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

20 Ekim 2017 409

 

Yusufeli Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü organizesiyle düzenlenen 68. Geleneksel Karakucak Güreşleri 14-15 Ekim tarihleri arasında yapıldı.

Düzenlenen organizasyonda "Bilal Top'un Objektifinden Yusufeli'de İnsanlar ve Mekânlar" konulu fotoğraf sergisi, Türk halk edebiyatının en önemli öğelerinden biri olan âşıklık geleneğini yaşatıldığı Aşıklar Gecesi, Yusufeli balının tanıtımının yapıldığı En iyi Bal yarışması yapıldı. Yapılan güreşlere Minikler ve Yıldızlar kategorisinde 160, Gençler ve Büyükler kategorisinde 106 toplamda 266 sporcu katıldı. Boylarında dereceye giren sporculara para ödülü dağıtılarak konaklamaları Yusufeli Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü tarafından sağlandı.

Yapılan güreşlerin ardından bir değerlendirme yapan Yusufeli Belediye başkanı Eyüp Aytekin, “ Bu yıl 68. düzenlediğimiz, yıllardır süre gelen bu kültür mirasını ilçemizde yaşatmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Geleneklerine sımsıkı sarılan ilçemiz insanının ata sporuna verdiği önem bizim bu geleneği yaşatmada  daha da güçlü kılmıştır. Iran, Azerbaycan, Gürcistan ve komşu il ve ilçelerden toplamda 266 sporcuyu ilçemizde misafir ettik. festivalimizin organizasyonuna katkı veren  bütün hemşerilerimize ve sponsorlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Yusufeli Belediye Başkanı Aytekin yaptığı açıklamada şunlara yer verdi:

‘Yusufeli'de İnsanlar ve Mekânlar’

Bu yıl festival açılışımızı, bir gelenek haline getirdiğimiz fotoğraf sergilerimizle yaptık. Sergimiz, ilçemizde uzun yıllar öğretmenlik yapan Bilal Top Hocamın fotoğrafladığı ‘Yusufeli'de İnsanlar ve Mekânlar’ konulu 31 fotoğraftan oluştu. Sergimize katkısından dolayı Bilal Hocama teşekkür ediyorum.

Aşıklar yine coşturdu

Coğrafyamızda uzun yıllar süre gelen âşıklık geleneğini 2010 yılından beri festival programımız içinde düzenlediğimiz Âşıklar Gecesi’yle etkinliğiyle yaşatıyoruz. Kuşaktan kuşağa aktarılan halk edebiyatının kalıcı ve etkileyici özelliğinden yararlanarak bu kültürü yaşatan, toplumun temsilcisi olan âşıklarımıza teşekkür ediyor, Yusufeli Belediyesi olarak bu geleneğimizi uzun yıllar devam ettirmeyi temenni ediyoruz.

Bal Yarışması...

Karakucak Güreş etkinlikleri içerisinde bu yıl 9. uncusu düzenlenen, Yusufeli balının tanıtımına katkı sağlamak, bal üretimini artırmak ve bal üreticisini teşvik adına “Yusufeli En İyi Bal” düzenliyoruz. Birlik üyesi olan 53 bal üreticisi katıldığı yarışma, Yusufeli Belediyesi ve Yusufeli Bal Üreticileri Birliği işbirliğiyle yapılıyor. Organizasyonu katılan tüm üyelerimize teşekkür ediyor, Yusufeli Balı’nın pazarda hak ettiği değeri bulmasını temenni ediyorum.

Başpehlivan Kenan Gör

68. Geleneksel Karakucak Güreş Festivali başpehlivanı Kenan Gör oldu. Güreş ağalığı 2016 yılında olduğu gibi bu yılda Ak Şeker İnşaatın sahibi Yakup ŞEKER kazandı ve 2017 yılı güreş ağası oldu. sporcu sayımızın arttığı güreşlerimize farklı ülkelerden ve komşu il ve ilçelerden sporcularımız bu etkinlikte bizleri yalnız bırakmadı. Güreşlerimiz dostluk içinde geçti, emeği geçen ve katkıda bulunan tüm kalıtımcılara teşekkür ediyorum

Sponsorlar...

Yusufeli 68. Geleneksel Karakucak Güreşleri ve ödüller, basın yayın ve tanıtım giderleri ve benzeri olmak üzere 96.000,00 TL gideri, Kaçkar Turizm Birliği ve sponsorlarımızın katkısıyla 86.000,00 TL de geliri gerçekleşti.

Bütün bu organizasyonlar gerçekleştirilirken atlamamamız gereken en önemli kişiler elbette ki sponsorlarımız. İsimlerini teker teker sayarak teşekkürlerimi zikretmek istiyorum.

100. Yıl Market, Yusufeli Esnaf Kredi Kooperatif Başkanı Mehmet Eğilmez, Avukat Ali Yiğit, Kaya Petrol ve Zevk Kuyumculuk Hayrettin Kaya, Şahin Yapı Dekorasyon, Abdullah-Ahmet-Recep Şahin, Öz-Tahir İnşaat Tahir Şahin, Kaplan Ticaret-Ahmet Kaplan, Livane Gıda-Hakan Köksal, İrmişler İnşaat, Edfa Turizm Acentası-Yücel Akıllı, Cezayirli Ticaret-Güler Cezayirli, Çoruh Ekmek-Ahmet Özer, Çevreli Özdemir İnşaat-Selahattin Özdemir, Şahin Oto-Mevlana Şahin, Kökli Ticaret-Turan Kökli,Turkcel Bilgi İşlem-Furkan Çakmak, Livane Sürücü Kursu-Ahmet Özer, Koç Kuyumculuk-Yaşar Koçoğlu, Cemiz Düz, Aydemir Düğün Salonu-İbrahim Yaşar Aydemir, Bereket Yapı-Salih İnce ve Oğulları, Eflin Ofis, Sılacılar Ticaret Beko Bayi-Hüseyin Yalçın, Bosh Ve Kilim Bayi-İbrahim Demirkıran-Özay Özgüler, Işıldak Ticaret, Çakmakçı Şarküteri-Süleyman Çakmakçı, Hacıoğlu Döner-Adem Kısa, Selim Çınar, Av. İsmail Hakkı Tekin, Şark Ticaret-Mehmet Uzun, Adnan Avcı, Av. Recep Akyürek, İstanbul Pazar-Ahmet Aksu, Hasan Kökli, Küçük Kasap-Yusuf Küçük, Yıldırım Kasap-Fevzi Yıldırım, Yapıcı Mobilya-Yapıcı Kardeşler-Vasıf Yapıcı, Özdemiroğlu Ticaret-Mehmet Özdemiroğlu, Doğan Kıraathanesi-Ekrem Doğan, Limak A.Ş, Güriş, Karaca Yapı İnşaat, Ak Şeker İnşaat-Yakup Şeker ve Oğulları, Maskem Yapı, Özdoğan, Nurol-Gülsan Ortaklığı’na şükranlarımı Sunuyorum.

Sağlık ve emniyet kuvvetlerimize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Yine belediye meclis üyesi arkadaşlarıma, Gençlik Spor İl ve İlçe Müdürümüze, jüride, saha hakemliğinde görev alan arkadaşlara, gazetecilere ve misafir gazetecileri ağırlamamızda bize yardımcı olan yerel basın temsilcisi arkadaşlara, belediye çalışanlarına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi .

 


Rehber