06 Nisan 2020

Başkandan


Yusufeli Kazanmaya Devam Edecek..

Saygıdeğer hemşerilerim,

Sizlere hizmet etmenin kıvancını yaşadığımız belediyede dördüncü yılımızı da hizmet halkamıza eklediğimiz yeni hizmetlerle doldurmuş bulunmaktayız.

Şunu öncelikle ifade etmeliyim ki, seçime girerken söz verip hayal ettirdiğimiz hizmetlerimizin büyük çoğunluğunu sizlerin desteğiyle, dualarıyla ya bitirdik veya bitirmek üzereyiz. Seçim öncesi planlamadığımız ama zaman içerisinde ihtiyaç olarak öne çıkan birçok hizmeti de hamdolsun yerine getirdik. Belediyedeki görevimi hep sizler adına, sizin için bir nöbet ve emanet olarak gördüm. Yeri ve zamanı gelince o emaneti sizin takdirinizle demokrasinin gereği olarak da devredeceğim. Hizmetin nitelik ve nicelik olarak çıtasını yükseltmiş olarak bayrağı devretmekten de onur duyacağım.

Yusufeli Barajının temeli atılmasıyla mevcut yerimizdeki sürecin her gün biraz daha kısaldığı gerçeğini daha yakinen hissettirmiştir. Bu durum insanımızın önümüzdeki yaklaşık on yıllık süreçte yaşam kalitesini bozmayacak hizmetleri üretmemizi zorunlu kılmaktaydı. Geçirdiğimiz dört yılı adeta koşturmaca şeklinde bir projeden diğerine acelece başlamayı da gerektiriyordu. Hemşerilerimiz açısından da bu durum bazı rahatsızlıklar oluşturduğunun farkındayız. Dolayısıyla verdiğimiz rahatsızlıklardan dolayı affınızı ister özür dilerken, hoşgörünüz için de teşekkürlerimi sunuyorum.

Şehirler için şehir içi yollar ve kaldırımlar, altyapı, sosyal alanlar, trafik düzenlemeleri gibi işler temel önceliklerdir. 2013 Nisan ayı itibariyle yetmiş bin metre kare kilit parke, altı bin metrekare kaldırım düzenlemesi yaptık. Kanalizasyon hattı yapımında yedi kilometreyi aştık. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansına (DOKA) sunduğumuz projeyle insanımız için yeni sosyal alanlar yürüyüş yolları oluşturduk, nehir kenarını kullanır duruma getirdik. Dönemimizde iki köprüyü rehabilite ettik, onlara biri beton olmak üzere üç köprü daha ilave ettik. İlçemizin yarım asırlık hayali olan Ahalt Mahallesi yol bağlantısını yaparak hem Ahalt Mahallemizin trafiğini rahatlattık hem de ilçemize güzel bir giriş yolu kazandırdık. Kültür Evi’ni tamamlamak üzereyiz. Kültür evinin olduğu binanın iki katını işyeri olarak satıp iki katta belediyemize yeni konutlar kazandırarak ilçemize nitelikli bir bina kazandırdık. Belediye hizmet binamızı bir kat daha büyüterek ilçemize yakışır bir görünüme kazandıracağız. Murat İspirli caddesinde oluşan imar hatalarını 18 uygulamasıyla gidererek bir mescit yeri ve belediyemize yeni arsalar kazandırdık. Kat karşılığı %20 ile ihale ederek yaklaşık dokuz yüz metre kare kapalı alan (konut) kazanıyoruz. Mescidimizin yapımına önümüzdeki günlerde başlayacağız. Eski mezbaha binasının olduğu alanı kat karşılığı %30’la ihaleyle yapım için teslim ettik. İlçemizin önemli ihtiyacı olan hamam-çamaşırhane ve yaşlı ve kimsesizlerimiz için bakımevi açacağız. Arıklı Mahallemizin mescidini ramazan ayında hizmete açtık.

Sosyal belediyecilik olarak birtakım yeni sosyal alanlar oluştururken, sosyal yardımlarımıza, ramazan iftarlarımıza ve yardımlarımıza devam ediyoruz. İlçemizin marka değerini tanıtımına katkısı olduğunu düşündüğümüz festival organizasyonlarımızı, etkinlikleri çeşitlendirerek devam ediyoruz. İlçemizin sosyal-kültürel ve turistik değerlerinin belgesellerle tanıtımına katkı verdiğimiz gibi, projelendirerek su altında kalacak değerlerimizi duygu ve yaşam tarzı noktasında kayıt altına almak için çabalıyoruz. Kültürel yayınlarımız devam ediyor. “Yusufeli Külliyatı” (Taner Artvinli) ve “Yusufeli Yedinci Yerini Ararken” adlı çalışmalar belediye yayınları arasında yerini aldı. Okullarımıza doğrudan ve dolaylı yardımlarımız devam ediyor. “Artvin Türküleri” , “Yöresel Drama-Skeç” ve Yeni Yusufeli’ni öğrencilerimize hayal ettirdiğimiz yarışmalarımızla okullarımızın ihtiyaçlarına göre ödüllendirme yaparken, başarılı öğrencilerimize (takdir belgesi alan) enteraktif ortamda kendilerini geliştirecekleri konu anlatımlı-geri beslemeli testli öğretim materyali “PROTEİN” programıyla destekledik. Halitpaşa, İHL ve YÇPL okullarımızın bahçelerini beton ve kilit parke ile kapladık. Yusufeli Meslek Yüksek Okulumuzun öğrenci yurtları himayemizde devam ediyor. İkinci katını yaptırma gayretimizde devam ediyor.

 

 İlçemize yöresel ürünler için satış alanları kazandırdık. Şehir meydanı kazandırma adına “Yusufeli Atatürk Anıtı” ve Şehit Soner Ateşsaçan parkını düzenledik. Yusufeli Atatürk Anıtı” insanımızın tarihi değerlerimize saygısının ve minnettarlığının anıtı oldu.

Gençlik çalışmalarımız devam ediyor. Yusufeli Belediye Spor Kulübümüz bünyesinde; güreş, kano, halk oyunları alanlarında faaliyet gösterirken Yusufeli Spor futbol takımımızı da desteklemeye devam edeceğiz. Yaz spor okullarımız kano ve futbolla beraber bu yıl yaptığımız yüzme havuzumuzla yüzme branşında da devam edecek.  Türkiye Kano Şampiyonası ilçemizde yapıldı. Yıl içinde yeni şampiyonalar ve milli takım kampları da ilçemizde devam edecek.

   ‘2013 çocuklarımızın yılı olacak. Kazım Karabekir, Arıklı, ve Hasanağa Mahallemize çocuk parkları kuracağız. Yeni sanayi sitesi yanına ve Yeni Arıklı köprü başına iki yeni park inşa edeceğiz.

Trafik sorununu çözmede ciddi kararlar aldık, kararlılıkla da uygulamaya devam ediyoruz. Sarıgöl Caddesi üzerinde bin iki yüz metrekarelik yeni otopark hizmete girmek üzere. Eski Pazar yerinde yüz araçlık park alanı oluşturduk. Bin metrekarelik yeni şantiye minibüs durağını da hizmete açmak üzereyiz.

Mahallelerimizde kamelya, yolları betonlama çalışmalarımız devam ediyor.

Hemşerilerimizin iş ve aş bulmasında iş kur TYÇP çalışmaları önemli yer tutuyor. Belediye hizmetlerimize de önemli katkılar yapıyor. Bütün sulama kanalları mezarlık bakımları bu ekiplerce yapılmaya devam edecek.

Yusufeli’mizin en önemli sorununun yeni yerleşim yerine bir an evvel başlanması olduğunu biliyor bununla ilgili süreci bütün titizliğimizle takip ediyoruz. Kamulaştırmalarda mağduriyeti azaltmak için rehberliğimiz devam edecek. Yeni Yusufeli’ni birlikte kurma irademiz devam ederken Çoruh Havzasının geleceğinin masaya yatırılacağı, ilçe planlanırken geleceğinde sosyal ekonomik, doğal, kültürel, demografik açıdan planlanmasına ışık tutacak ikinci Yusufeli Sempozyumu çalışmamızı başlattık. Bu sorumluluğun yaşadığımız devri birlikte paylaştığımız hemşehrimiz akademisyenlerin ve bizlerin üzerinde önemli bir sorumluluk olduğuna inanıyorum.

Hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

Çalışınca Oluyor…
 

           Eyüp Aytekin
 Yusufeli Belediye Başkanı